ابوالحسن اقبال آذر؛ هنرمندی بنام الوند به کام دیگران

ابوالحسن اقبال آذر؛ هنرمندی بنام الوند به کام دیگران

شهرستان البرز تاریخ دارد ولی تاریخ نویس نه

ابوالحسن اقبال آذر ؛ هنرمندی بنام الوند به کام دیگران

نویسنده: رسول رجبی  

 

قسمت اول؛

(یادبود استاد فقید ابوالحسن اقبال آذر  به بهانه سالروز وفات / ۳ اسفند ۱۳۴۹ (۱۰۷ سال)

در دنیای کنونی تاریخ سازی برای شهرها و کشورهای نوپایی که تازه پا به عرصه رقابت جهانی گذاشته اند، امری ضروری شده است. مصداق اینگونه تاریخ سازی را به وضوح در کشورهای حاشیه نشین خلیج فارس به وفور می توان یافت. از کوچکترین آثار معماری هنری  نوین تا  برندهای شخصی(prsonal branding) که گاها برای خود آنها و یا سرزمین آنها نیستند و تلاش می کنند آنها را  به نام خود در مجامع جهانی به ثبت برسانند، که مصداق آنرا باز می توان در به ثبت رساندن ابن سینا بعنوان دانشمند جهان عرب یاد آوری کرد.

به واقع چرا؟

چرا این تلاش ها از سوی کشورهایی که  دارای تاریخی به قدمت ما ایرانی ها  ندارند صورت می گیرد. پاسخ به این سوال واضح و مبرهن است البته برای مدیرانی که به تاریخ و تاریخ سازی برای پیشبرد اهداف اجتماعی ، فرهنگی، اقتصادی و سیاسی  در مدیریت های کلان کشوری اشراف دارند و به آن آگاهند.

اما همین موضوع  در مقیاس کوچکتر برای شهرها و مدیریت آنها نیز صدق می کند. در فضای رقابت کنونی که بین شهرها  و کشورها، برای تصاحب  و کسب ثروت در جریان هست، برند سازی برای شناسایی ظرفیتها و توانایی های  موجود بسیار حائز اهمیت است.

 

بنظر شما برای برند سازی جهت جلب سرمایه گذار و گردشگر چقدر زمان و منابع مالی مورد نیاز  است. بی شک خیلی زیاد !!!!!!

حال با وجود اینکه شهرستان البرز  از وجود این برندها بویژه برندهای شخصی خالی نیست ، چرا از این ظرفیت و ویژگی توسط مدیران شهری مورد استقبال قرار نمی گیرد.

در حوزه فرهنگ و هنر، ما افراد و گروه های هنری خوبی  داریم که می تواند تبدیل به ظرفیت های خوبی برای توسعه شهری باشند. مصداق بارز این مثال استاد ابوالحسن اقبال آذر هنرمند فقید و نامی شهرستان البرز می باشد که در تاریخ 1242 ش در شهر الوند دیده به جهان گشوده اند.

استاد اقبال آذر  با عمری طولانی که داشتند در هنر ایران زمین جایگاهی ویژه ای را برای خود و جامعه هنری رقم زدند و کمتر کسی هست که در عالم موسیقی ایشان را نشناخته و به استادی ایشان اقرار نکند .  

چه بهانه و ظرفیت خوبی برای توسعه مدیریت شهری  در شهرستان البرز بویژه شهر الوند ما داریم که از آن غافل ایم؛ برندی که نیاز به ساخت و پرداخت ندارد  و بخودی خود (بدون اینکه مدیریت کنونی شهری برای آن زحمتی کشیده باشند) دارای تمام ویژگی های یک برند شهری ومنطقه ای  منحصر بفرد را داراست.

اما در مقابل چه غفلتی که دچار آن شدیم ؛ گویا از این ظرفیت بخوبی استفاده نشده است و تنها با یک سردیس نام ایشان زنده نگهداشته شده است. و جای خالی برنامه ها و همایش و جشنواره هایی که به نام ایشان گاها شروع شده ولی ادامه نیافته خالی است.

جشنواره تئاتر اقبال آذر که در سال 1384 و و یا جشنواره نمایشنامه خوانی اقبال که در سال 1389  توسط انجمن نمایش  الوند در حوزه نمایش برگزار شد و به نام این هنرمند نامی مزین شده خالی است . جشنواره هایی  که هر کدام  می توانستند نام این هنرمند را با نام مردمان این شهرستان  در دل مردمان ایران زمین   زنده نگه داشته و ما را  نیز نامی کند (همچون جشنواره تاتر خیابانی مریوان)

گویا همه مان غفلت کرده ایم وشاید بیش از مدیران شهری، متولی اصلی این حوزه که خود اهالی فرهنگ و هنر رسانه شهرستان باشد مقصر هستند.  

اما یک ضرب المثل مدیریتی می گوید؛ زود شروع کردن مهم نیست خوب شروع کردن مهم است.

حال وقت بالا زدن آستین هاست.

دیدگاه خود را بنویسید